Klinika za urologiju Kliničkog bolničkog centra Split u suradnji s Urološkom udrugom Split, Hrvatskih urološkim društvom i Županijskom ligom protiv raka - Split organizirala je multidisciplinarni tečaj I. kategorije trajne medicinske izobrazbe 'Kako dijagnosticirati rak prostate?'.
Tečaj je održan 21. i 22. svibnja 2025. godine u Velikoj predavaonici KBC-a Split, a okupio je specijalizanate i specijaliste infektologije, obiteljske medicine, onkologije, patologije, radiologije i urologije, medicinske sestre i tehničare. Svi oni su, kroz predavanja te praktičnu radionicu iz transperinealnih i fuzijskih biopsija prostate koje su zlatni standard u dijagnozi raka prostate, razmijenili znanje i iskustvo kada i kako doći do dijagnoze raka prostate.
U Hrvatskoj od raka prostate godišnje umre oko 800 muškaraca, a bolest je treći najčešći zloćudni uzrok smrti među muškarcima, nakon raka pluća i raka debelog crijeva. U Europi godišnje oboli oko 450 tisuća muškaraca. Predstojnik Klinike za urologiju KBC-a Split izv. prof. dr. sc. Marijan Šitum je pojasnio da nije samo pitanje kako dijagnosticirati rak prostate već u koga i kada. 'To je danas pravi izazov. Rano prepoznavanje i dijagnosticiranje označava i bolji odgovor tijela na različite oblike terapije'.
'Bitno je da muškarci znaju da, u slučaju da ne postoji pozitivna obiteljska anamneza, prvi put na pregled kod urologa trebaju doći s 50 godina. U slučaju da je u obitelji netko s muške ili ženske strane bolovao od raka prostate, jajnika ili dojke, onda i ranije, najkasnije s 45 godina. Mlađi muškarci češće imaju problema s rakom testisa nego prostate tako da je svakako poželjno da se ode na pregled', istaknuo je voditelj tečaja dr. Mirnes Selimović, specijalist urologije i subspecijalist urološke onkologije.
Pomoćnica ravnatelja KBC-a za kvalitetu doc. dr. sc. Mirela Pavičić Ivelja, naglasila je da je urologija u KBC-u Split je uzlaznoj putanji. 'Ne samo da nam je transplantacija pred vratima, već težimo izvrsnosti u svim segmentima urološke struke. I ovakvi edukativni događaji korak su prema tom cilju. Organizirati tečaj I. kategorije nije jednostavno već zahtjeva puno truda i zato čestitam organizatorima. Svima želim uspješnu i kvalitetnu edukaciju od koje će najviše koristi imati naši pacijenti'.
Voditelji tečaja su Mirnes Selimović, dr. med. i izv. prof. dr. sc. Marijan Šitum, dr. med., a uz njih, predavanja su održali i izv. prof. dr. sc. Igor Tomašković, dr. med. spec.; Jasenka Gabrić, dr. med. spec.; Kristina Šitum, dr. med. spec.; prof. dr. sc. Katarina Vilović, dr. med. spec.; Vedrana Burilović, dr. med. spec.; univ. bacc. med. techn. Borislava Brkan; mag. med. techn. Ana Tafra; doc. dr. sc. Mirela Pavičić Ivelja, dr. med. spec.; dr. sc. Sanja Žužić Furlan, dr. med. spec.; mr. sc. Žana Saratlija, dr. med. spec. i doc. dr. sc. Sandra Zekić Tomaš, dr. med. spec.; Toni Boban, dr. med. spec. i Ante Gotovac, dr. med. spec.
Tečaj je imao i humorističnu notu za koju je bio zaslužan glumac Tarik Filipović koji je za predavače i polaznike odigrao predstavu 'Muško zdravlje: doktor za one stvari'.